Wyrazy dźwiękonaśladowcze w codziennej zabawie

W krainie dźwięków (wyrazy  dźwiękonaśladowcze) 

Najbliższe otoczenie dziecka jest źródłem przeróżnych, interesujących dźwięków. Dziecko wsłuchuje się w nie i próbuje je naśladować. Już trzymiesięczne niemowlęta chętnie naśladują dźwięki wydawane przez najbliższych. Bardzo ważną rolę w rozwoju mowy małego dziecka odgrywają wyrazy dźwiękonaśladowcze. Są one pierwszymi, naturalnymi słowami dziecka i wyrażają w sposób naturalny otaczające malucha zjawiska słuchowe, powiązane z określonym znaczeniem. W mowie każdego dziecka pojawiają się między pierwszym a drugim rokiem życia.
Wyrazy dźwiękonaśladowcze to zarówno odgłosy zwierząt, sprzętów mechanicznych (warkot silnika, stukanie klocków, klakson samochodu), jak i głosy ludzkie przemawiające do dziecka.
Świetnym pomysłem jest wykorzystanie wyrazów dźwiękonaśladowczych w zabawie z dzieckiem. Inwencja twórcza należy do Was. Organizując zabawę dziecku, pamiętajcie jednak o uwzględnieniu w nich stopnia trudności dostosowanego do wieku dziecka.
Wyrazy dźwiękonaśladowcze pomagają dziecku opanować podstawy mowy i zapobiegają nieprawidłowością w jej rozwoju.
Wielokrotne powtarzanie wyrazów, piosenek sprawia, że nauka jest spontaniczna a dziecko ćwiczy aparat mowy. Warto nachylać się nad dzieckiem tak, by mogło odczuć wymawiane słowa na policzku. Można także mówić do rączki, nóżki i wypowiadać melodyjnie wyrażenia dźwiękonaśladowcze. Należy pamiętać, by podczas aktywności dziecka nie było słychać żadnych „konkurencyjnych” dźwięków (telewizor, radio itp.).

Do wspólnej zabawy można wykorzystać obrazki, książeczki, klocki, zabawki, przedmioty codziennego użytku itp. Nie zapominajmy o wspólnych spacerach, gdzie można odnaleźć mnóstwo interesujących dźwięków.

Przykłady wyrażeń dźwiękonaśladowczych:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.