Wierszyki i rymowanki

Jednymi z pierwszych zabaw, jakie mają ogromny wpływ na rozwój naszego dziecka są znane i lubiane, proste zabawy paluszkowe. Systematyczne zabawy paluszkami, dłońmi i stópkami dziecka kształtują różnorodne umiejętności i są źródłem wielu korzyści. Stwarzają one okazję do bliskiego kontaktu rodzica z dzieckiem, przez co wzmacniają więzi i zaspokajają podstawową potrzebę bezpieczeństwa. Zabawy wykorzystujące dotyk i słowo uczą dziecko orientacji w schemacie własnego ciała, zauważać poszczególne jego części a także z czasem nazywać je.

np.: CZĘŚCI CIAŁA
Rączki robią klap klap klap
Nóżki robią tup, tup, tup
Tutaj swoją głowę mam
A na brzuszku bam bam bam

Melodyjność, rytmiczność i zmiany w natężeniu głosu działają również na sferę emocjonalną naszego dziecka. Jedno dziecko uspokaja się podczas znanej mu zabawy paluszkowej, inne podekscytowane czeka w napięciu i bardzo się przy tym pobudza. Wielokrotne powtarzanie prostych rymowanek połączonych z wykonywaniem umownych gestów jest także wspaniałym ćwiczeniem kształtującym umiejętność koncentracji uwagi, ćwiczeniem pamięci oraz ćwiczeniem rozwijającym mowę dziecka. Chcąc zainteresować naszego maluszka, zaczynajmy od krótkich, łatwych rymowanek, na które dziecko z pewnością po pewnym czasie zacznie reagować uśmiechem, słysząc pierwsze wersy wierszyka.

Np.: IDZIE RAK
Idzie rak, nieborak
Jak uszczypnie, będzie znak

KOMINIARZ
idzie kominiarz po drabinie,
fiku miku już w kominie

SIAŁA BABA MAK
Siała baba mak, nie wiedziała jak
Dziadek wiedział, nie powiedział
A to było tak

Dzięki zabawom paluszkowym maluch poznaje nowe słowa a naśladując gesty rodzica rozwija małą motorykę. Każda aktywność rozwijająca sprawność manualną jest natomiast przygotowaniem do wykonywania małymi rączkami wielu podstawowych czynności jak na przykład nawlekanie igły, zapinanie guziczków, operowanie nożyczkami czy w końcu pisanie. Zabawy paluszkowe charakteryzuje wiele cech, dzięki którym nie są skomplikowane, kosztowne czy wymagające. Możemy bawić się z dzieckiem w każdej wolnej chwili i w dowolnym miejscu. Atrybutami, jakie potrzebujemy są nasze ręce i głos.. oraz ciało dziecka. Wiele z nich nie skupia się jedynie na rączkach malucha, ale opiera się również na delikatnym dotyku główki czy pleców. Ponad to, zabawy te nie muszą skupiać uwagi tylko jednego dziecka. W naśladowanie prostych zabaw paluszkowych możemy również angażować rodzeństwo malucha lub inne dzieci, które z czasem same chętnie będą bawić się w ulubione rymowanki między sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.