94

Głośna skarbonka – sorter z recyklingu

93Dwa w jednym… mamy nową zabawkę, która zainteresuje dzieci w różnym wieku – co udało nam się już zaobserwować podczas spontanicznej zabawy maluchów w naszym domu. Jednocześnie dajemy nowe życie starym rzeczom!

Co potrzebne?:

– puszka po herbatce lub mleku dla dzieci (może być puszka po czymkolwiek!)
– wieczka od słoiczków po deserkach i obiadkach( jeśli chcemy zrobić nieco mniej głośną skarbonkę, możemy wykorzystać nakrętki plastikowe po jogurtach)
– nożyk do tapet

94Jak to zrobić?:

W pokrywce puszki wycinamy  nożykiem prostokątny otwór, przez który przejdzie wieczko od słoiczka. Puszkę możemy dowolnie ozdobić. My naszą zostawiliśmy taką, jaka była (wiem, robimy przez to reklamę – ale co poradzić, skoro grafika okazała się na tyle atrakcyjna, że od razu zwraca uwagę i zachwyca moje dzieci?!) Wieczka również można wykleić kolorowym papierem, by były bardziej atrakcyjne – u nas uatrakcyjniać na razie nie trzeba. Bardzo dobrze, jeśli uda nam się wyciąć otwór na tyle ciasno, by wieczko w najszerszym miejscu mogło się zatrzymać. Ułatwia to zabawę najmłodszym dzieciom, dla których włożenie wieczka w otwór jest nie lada wyzwaniem.
Teraz tylko wystarczy podsunąć dziecku skarbonkę i wieczka, pokazać raz, na czym polega zabawa, później zrobić to samo kierując dłonią dziecka i cieszyć się kilkoma minutami samodzielnej zabawy.

Po jakimś czasie, dziecko zorientuje się, że do puszki można wrzucić nie tylko przygotowane przez rodzica wieczka ale również inne małe przedmioty, których nie zdążyliśmy schować z zasiegu jego wzroku i coraz sprawniejszych rączek!

91Dziecko podczas wrzucania wieczka do puszki uczy się, że przedmioty nie znikają na zawsze.
Jest to ćwiczenie na 3 palce oraz ćwiczenie chwytu pensetowego. Ponadto jest świetnym materiałem dla rozwoju koordynacji ręka-oko i rozwijania podstawowych umiejętności logicznego myślenia u niemowląt i małych dzieci.

Nasza zabawka inspirowana jest wspaniałą drewnianą zabawką edukacyjną montessori Pudełko z żetonami – którą również polecam!

Jedna myśl nt. „Głośna skarbonka – sorter z recyklingu

  1. elefuntea.pl

    My również jesteśmy zakręceni na punkcie upcyclingu. Fajny pomysł 🙂 Ze swojej strony polecamy rozwojowe kreatywne zestawy twórcze MakeDo 🙂 Pozdrawiam Rafał

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.