75

Sensoryczne muffinki

Zabawka sensoryczna – sensoryczne muffinki

Dzieci ją uwielbiają, dlatego postanowiłam się z Wami podzielić tym pomysłem.  Wszystko, czego nam potrzeba, to forma do pieczenia pysznych muffinek i przedmioty, które do niej włożymy.  Jedną z zalet naszej nowej zabawki jest to, że za każdym razem możemy użyć innych przedmiotów. Wszystko zależy od naszej fantazji oraz tego, co mamy pod ręką. Musimy jednak kierować się jedną, bardzo ważną zasadą: to, co znajdzie się w rękach naszego dziecka, musi być bezpieczne!  Im bardziej urozmaicone będą to przedmioty – pod względem kształtu, wielkości, tekstury, koloru, ciężaru czy tworzywa – tym bardziej atrakcyjna będzie to zabawka dla naszego maluszka. Każda z nich może dostarczyć maluchowi nowych bodźców i angażować go w badanie i poznawanie świata, jaki mu prezentujemy.

 

Do 12 otworów na muffinki  wkładamy wybrane przez nas przedmioty. Ja wypełniam 9 – 10 miejsc, ponieważ puste przestrzenie stwarzają okazję do ich wypełnienia przez dziecko.  Gotową zabawkę dajemy naszemu badaczowi i teraz możemy obserwować jak wspaniale się bawi. 

To jedna z takich zabawek, które szybko się nie znudzą. Można ją schować i po jakimś czasie wyciągnąć, wypełniając ją innymi ciekawymi przedmiotami.

Zabawa z sensorycznymi muffinkami może być również wspaniałym sposobem, by zachęcić dziecko do spędzania czasu na brzuszku.

Przekładanie, wyjmowanie i wkładanie zabawek  do poszczególnych otworów w foremce, nie tylko uczy malucha manipulowania przedmiotami, ale również pozwala ćwiczyć utrzymywanie ciężaru ciała na jednym ramieniu i unoszenie klatki piersiowej.

Z pewnością każda z tych rzeczy trafi do buzi dziecka, więc jeszcze raz upewnij się, że to, co mu oferujesz, nie wyrządzi mu żadnej krzywdy.

73

Pamiętając o tym, że na stópkach malucha znajduje się ogromna ilość receptorów, możemy pokusić się o odwracanie dziecka tyłem do nowej zabawki (gdy już znudzi się manipulowaniem przedmiotami w rączkach) tak, by mogło badać ją swoimi stópkami.

Taka zabawa nie tylko stymuluje zmysł dotyku, tworzy mnóstwo nowych połączeń synaptycznych w mózgu dziecka, ale również jest rewelacyjna dla rozwoju świadomości własnego ciała, nauki rozwiązywania problemów i koordynowania siły mięśniowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.