11639305_1021949551150463_369133508_o

Zabawy na plaży pełne śmiechu

W zeszłym tygodniu przywitaliśmy lato. Na pewno wiele rodzin wakacje spędzi nad jeziorem lub nad morzem. Rodzinne wyprawy na plażę są źródłem niezapomnianych wspomnień. Jednak samo plażowanie dzieciom zwykle nie wystarcza, trzeba jeszcze zadbać o to, by się nie nudziły. Zebraliśmy kilka pomysłów na kreatywne zabawy i aktywności plażowe, które sprawią frajdę całej rodzinie.11639305_1021949551150463_369133508_o

1. Wspólnie pakujemy torbę

Nawet pakowanie torby plażowej możne być świetną zabawą. Zaangażuj dziecko do wspólnego działania, niech podaje: ręczniki, koc, zabawki do piasku, piłkę, okulary przeciwsłoneczne, kremy do opalania, kostiumy… Opowiadajcie dziecku, do czego potrzebne są poszczególne rzeczy. Być może dziecko wymyśli dla nich inne zastosowanie?

2. Zamek z piasku.

Zamek z piasku to klasyczna zabawa plażowa, która ma tę zaletę, że na długi czas zajmie każde dziecko. Jednak maluch będzie jeszcze bardziej zadowolony, gdy mu pomożesz. Buduj razem z dzieckiem fosy i wieżyczki, mosty z znalezionych na plaży patyczków. Niech dziecko poszuka na plaży różnych przedmiotów (kamyczków, muszelek), którymi może upiększyć zamek.

3. Zakopujemy rodzica

Możecie sprawić dziecku wielką radość, gdy poprosicie je o obłożenie swojego ciała wilgotnym piachem dla ochłody. Zakopywanie nóg rodzicowi to mnóstwo radości!

4. Plażowe dzieła sztuki.

a) mozaika z natury. Dzieci uwielbiają odkrywać i tworzyć. Ta zabawa łączy obie aktywności! Zachęć malucha do zebrania niezwykłych przedmiotów na plaży, takich jak muszle, kolorowe kamienie, szyszki itp.. Następnie stwórzcie na mokrym piasku prawdziwe dzieło sztuki. Możecie narysować kontury obrazka palcem i stworzyć ciekawą mozaikę. Wspólne komponowanie obrazka z szyszek, kamyków, muszelek, patyczków i wodorostów będzie świetną zabawą.

19b) rysunki na tacce. Możecie zabrać ze sobą na plaże tacę i rozsypać na niej piasek. Dziecko w ten sposób otrzymuje gotową „kartkę na jego dzieło”. Pozwól maluchowi wykonać rysunek według własnego pomysłu – palcem, patykiem, kamykiem. Następnie wprowadź zadania kierowane, możesz pokazywać dzieciom, co mają narysować: prezentując jakiś ciekawy przedmiot. Zacznij od prostych rysunków: słońce, kwiatek, fale na morzu, chmury itp. Zapytaj dzieci, co jest fajnego w malowaniu palcami na piasku.

c) portrety. Inną ciekawą opcją plażowego obrazka jest wykonanie portretu. Przydadzą się przeciwsłoneczne okulary (jako oczy), zakrętka albo kapsel (jako usta) i foremki (to uszy) i dowcipna podobizna pana, który opala się nieopodal gotowa!

Nie zapomnijcie uwiecznić gotowego dzieła na fotografii!

5. Spacer po śladach.

Zmocz stopy, aby ich ślady były lepiej widoczne na piasku. Zachęć dziecko by stawiało stopy dokładnie w miejscu twoich śladów. Idąc, zapętlaj drogę, rób zygzaki, idź do tyłu, aby było jak najtrudniej. Zabawa ta to dla dziecka ogromna frajda.

6. Latający dywan

Posadź dziecko na kocu plażowym lub na dużym ręczniku, a rodzice niech ciągną na nim po plaży albo bujają w nim malucha jak w hamaku.

7. Myjnia samochodowa
Do tej zabawy będzie potrzebne wiaderko lub inny przedmiot, którym można nabierać wodę z morza lub jeziora. Zadaniem dziecka jest dokładne umycie zabawek z piasku – autek, foremek, piłki itp. A jak nie ma autek to… z powodzeniem można przecież oblewać stopy rodzica!

11638093_805140842874993_943314913_n8. Spacer pingwina
Na plaży możemy pobawić się z maluchem w „spacer pingwina”. Postawcie dziecko przed sobą, stopami na swoich stopach. Złapcie się za ręce (dzięki temu łatwiej wam będzie utrzymać równowagę) i krokiem pingwina ruszajcie w drogę! Tak pewnie bawią się małe pingwiny ze swoimi rodzicami. Mnóstwo śmiechu gwarantowane!

9. Łowienie rybek
Wystarczy patyk, sznurek i taaaaką rybę można sobie wyobrazić!

10. Co ukrył kapelusz?

Rozłóż przed dzieckiem kilka plażowych przedmiotów. Poproś malucha, by przyjrzał się im bardzo dokładnie, a następnie zamknął oczy. Przykryj kapeluszem jeden przedmiot i zapytaj: ” Co się skryło pod kapeluszem?”. Zabawę powtórz kilka razy.

11655241_805140822874995_1826584882_n

Zabawy pełne śmiechu to także zabawy w wodzie. Większość dzieci je uwielbia Pamiętaj, że największą radość dziecko będzie miało, gdy ty wejdziesz razem z nim do wody, a nie tylko będziesz ostrzegać je by wchodziło tylko do kolan i rzucać czujne spojrzenia z koca na brzegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.