11354865_732802660162872_70871138_n

Aktywnie w rodzinie

Tata pracuje, mama pracuje i gdzie tu znaleźć czas na aktywność fizyczną, a co dopiero na aktywność fizyczną wraz z dzieckiem? W natłoku obowiązków, wieczorami i w weekendy, marzymy tylko o odpoczynku i chwili relaksu. Brzmi znajomo? Jednak to, jak ten odpoczynek będzie wyglądał zależy tylko od nas drodzy rodzice!

Złe nawyki…

Jeśli my rodzice wolimy spędzać czas wolny w domu na kanapie, a nasza aktywność fizyczna jest bardzo ograniczona, to trudno oczekiwać od dziecka, by przepadało za sportem.

Dzieci są ruchliwe ze swojej natury i niezwykle ważne jest, aby tę ich potrzebę ruchu wspierać, a nie hamować i doceniać ich zaangażowanie w wysiłek fizyczny. Tymczasem, na pobliskim placu zabaw często możemy usłyszeć: „Nie biegaj, bo się spocisz!”, „Usiądź chwilę spokojnie!” „Nie wchodź tam, bo spadniesz!”, A potem dziwimy się, że nasze dzieci, gdy trochę podrosną, nie chcą ćwiczyć na wf-ie, nie interesują się sportem i wolą spędzać czas przed komputerem lub telewizorem.

Co nam daje aktywność fizyczna?

Zalet aktywności fizycznej jest bardzo dużo.

11354865_732802660162872_70871138_nPo pierwsze, aktywność fizyczna sprzyja rozwojowi wielu pożądanych procesów w naszym organizmie. Wpływa między innymi na rozwój i utrzymanie dobrej pracy serca oraz płuc, ułatwia trawienie, zapobiega chorobom układu krwionośnego, polepsza mineralizację kości u dzieci, poprawia dotlenienie mózgu, czym zwiększa naszą sprawność umysłową oraz przyczynia się do większej produkcji endorfin, zwanych także hormonami szczęścia. Brak aktywności fizycznej w młodym wieku jest przyczyną wad postawy, skłonności do nadwagi, powstawania innych problemów zdrowotnych. Profilaktyka w postaci aktywnego trybu życia pozwala znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń i przyczynia się do nabywania prozdrowotnych nawyków..

11355577_732809890162149_1630221175_nPo drugie, dziecko, które aktywnie spędza czas jest bardziej pewne siebie, buduje stabilny i pozytywny obraz samego siebie, poznaje swoje słabe i mocne strony, umie stawić czoła wyzwaniom, potrafi współpracować. Obserwując i naśladując aktywnych rodziców, czerpie dobre wzorce, które kształtują jego osobowość i stosunek do świata. Dziecko z aktywnej rodziny jest zdrowe, uśmiechnięte i pełne energii.

I po trzecie, aktywne spędzanie wolnego czasu sprzyja również budowaniu pozytywnych relacji rodzinnych. Podczas wspólnego działania i zabawy wzmacniamy nasze rodzinne więzi.

 Podejmując razem aktywność, stajemy się drużyną, w której każdy odpowiedzialny jest za pozostałych, w której ufamy sobie wzajemnie. Dzielimy swoje zainteresowania i emocje oraz łatwiej otwieramy się na drugiego członka rodziny. Dzięki temu, że spędzamy czas razem, dziecko otrzymuje potrzebną mu uwagę rodzica i czuje się kochane.

Bycie aktywnym nie wymaga specjalnych predyspozycji czy umiejętności. To osobisty wybór, który będzie procentował w przyszłości. Dlatego tak istotne jest, by aktywność obecna była w naszych rodzinach na co dzień.

Co zrobić, by stać się aktywną rodziną?

To prostsze, niż nam się wydaje.

DSC_0678Po pierwsze, trzeba uświadomić sobie, jak wiele korzyści można odnieść w wyniku regularnie podejmowanego wysiłku fizycznego.

Po drugie, musimy ocenić nasze dotychczasowe nawyki i zachowania oraz zrozumieć, że to w naszych rękach leży odpowiedzialność za nasze zdrowie, że nigdy nie jest za późno na zmianę stylu życia na bardziej aktywny i wcale nie jest to takie trudne, jak niektórym się wydaje.

Po trzecie, należy zastanowić się, w jaki sposób wprowadzić więcej aktywności i wzajemnie motywować się do dalszej aktywności. Małymi krokami, podejmując kolejne wyzwania (spacer czy jazda na rowerze w miejsce, gdzie dotychczas jeździliśmy samochodem; godzina na basenie zamiast w centrum handlowym), dotrzemy do celu.

Po pewnym czasie aktywność wejdzie nam w krew i stanie się czymś zupełnie naturalnym, bez czego trudno nam będzie sobie wyobrazić życie.

Pamiętajcie drodzy rodzice:

To nieprawda, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Najlepiej wychodzi się z nią z domu. A rodzinne zdjęcia w plenerze będą wspaniała pamiątką wspólnie spędzonego czasu 😉

11117342_732807143495757_993602539_n

3 myśli nt. „Aktywnie w rodzinie

  1. Hosting

    Wyjazd urlopowy powinien sklaniac r wniez do podjecia aktywnosci fizycznej i zachecenia do niej calej rodziny. Wsr d wakacyjnych aktywnosci, kt re mozna zaproponowac rodzinie sa m.in. wsp lne wyjscia na plywalnie czy wycieczki rowerowe. Doskonale sprawdzaja sie r wniez gry, takie jak frisbee, badminton, tenis stolowy czy siatk wka. Coraz wiecej osrodk w i gospodarstw agroturystycznych dostosowuje i rozbudowuje swoja oferte aktywnego wypoczynku dla calych rodzin.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.