04

Pudełka pełne skarbów (treasure boxes)

Istota pedagogiki Marii Montessori  opiera się na stwierdzeniu, że każde dziecko jest inne i rozwija się według własnych, indywidualnych planów rozwojowych. W tych planach zapisane są jego możliwości, zdolności i umiejętności, umożliwiające mu samodzielną i efektywną naukę.

Podstawową formą rozwoju dziecka jest zabawa i indywidualne zdobywanie doświadczeń. Zabawa ma opierać się na tym, co interesuje dziecko, pobudza jego ciekawość, sprawia mu satysfakcję, a tym samym prowadzi do optymalnego rozwoju malucha.

Jedną z takich zabaw są pudełka pełne skarbów (pudełka sensoryczne). Pudełko pełne skarbów według Marii Montessori powinno zawierać elementy natury takie jak: kamienie, gałązki, szyszki, elementy metalowe oraz inne naturalne materiały, jak futro, rośliny.

My używamy 3 pudełek, nie są jednak tak naturalne (postaram się to wkrótce zmienić).

 1. Pierwsze pudełko skarbów zawiera przedmioty różniące się strukturą, fakturą, dotykiem i kształtem. Mamy tu pluszową sowę, kawałek ekologicznej skóry, szorstką gąbkę, śliskie etui na okulary, drewniany klocek.
 2. Drugie pudełko zwiera przedmioty codziennego użytku. U nas (z rocznym maluchem) poznajemy właśnie kuchnię. Mamy w pudełku: talerzyk, kubek, widelec, sitko, łyżeczkę.
 1. Trzecie pudełko sensoryczne to przedmioty różniące się kolorami. Starałam się wybrać przedmioty, z którymi dziecko styka się na co dzień, by łatwiej było mu je zapamiętać.

Nasze pudła leżą na podłodze i kiedy tylko dziecko ma ochotę może podejść i otworzyć pudełko, które chce.

Zabawa ta najlepiej nadaję się dla dzieci powyżej 9 miesiąca.

Dla dziecka, które jest na etapie leżenia na brzuszku można układać tego typu przedmioty w zasięgu ręki i wzroku, aby stymulowały do łapania i odwracania się.

Pudełka powinny mieć różny wygląd, tak by maluch mógł je łatwo rozróżnić.

Pozamykaj pudełka i zachęcaj malucha do otwierania ich. Gdy maluch wyjmie przedmioty pozwól mu się nimi pobawić, a po chwili pomóż mu je schować do pudełka. Powtórzcie tą czynność z kolejnymi pudełkami. Pamiętaj by przedmioty chować do tego samego pudełka

Jeśli będziesz się często bawić w „pudełka pełne skarbów”, dziecko szybko zapamięta, które przedmioty znajdują się w poszczególnych pudełkach. Szybciej też nauczy się samodzielnie odkładać przedmioty na miejsce, z których je wzięło. Przy okazji wzbogacasz słownik dziecka – uczy się nazw przedmiotów, którymi się bawi.

Pudełko sensoryczne to prosta zabawa, ale bardzo stymulująca rozwój dziecka. Wpływa na rozwój jego pamięci, a także uczy malucha rozwiązywania problemów.

2 myśli nt. „Pudełka pełne skarbów (treasure boxes)

 1. Ola

  Super strona, czegoś takiego brakowało w internecie na pewno będę śledziła Was na co dzień. pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Asia

  Dziękujemy za miłe słowa 🙂 Stronka w miarę czasu wypełni się ciekawymi artykułami, nabierze charakteru i poszerzy swój zakres. Serdecznie zapraszamy!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.