a6

Zaczynam obserwować świat – część 2

 

Leci mucha do malucha!

Zataczaj powolne koła nad buzią dziecka, udając brzęczenie muchy. Pozwól muszce wylądować na policzku lub ustach malucha i delikatnie go dotknij lub połaskocz. Gdy niemowlę opanuje umiejętność podążania wzrokiem za palcem, będzie to jego ulubiona zabawa. Powtórz czynność kilka razy.

O! Jest! O! Nie ma!

Pokaż maluszkowi kolorowy przedmiot najlepiej kontrastowy, o intensywnych kolorach. Gdy skupi na nim wzrok, zakryj go na krótko i powiedz: „O! Nie ma”. Po chwili odkryj i zawołaj: „O! Jest!”

Jaki ciekawy jest ten świat

Pokazuj maluchowi pomieszczenia w jego domu i znajdujące się w nich przedmioty. Nazywaj je i mów, do czego służą. Opowiadaj dziecku, co widzi na spacerze. Szczególnie interesujące są drzewa i liście, które powiewają na wietrze i kontrastują z niebem. Zatrzymaj się na chwilę i pozwól dziecku obserwować otaczający go świat.

Karuzelki i maty edukacyjne

Wzrok można stymulować dzięki karuzelom montowanym przy łóżeczkach. Maluszek może wtedy obserwować zawieszone przedmioty, a nawet próbować ich dosięgnąć. Trzeci miesiąc życia jest dobrym czasem na wprowadzenie maty edukacyjnej.  Kolorowe elementy karuzelek i mat edukacyjnych świetnie skupiają wzrok niemowlęcia, które uczy się rozróżniać kolory i kształty.

DIY karuzelka

Sam możesz zrobić karuzelkę ze starego małego parasola, który przymocujesz do łóżeczka lub nad nim, poza zasięgiem rączek malucha. Przywiąż do drutów parasolki kolorowe, niewielkie zabawki lub dzwoneczki. Upewnij się, czy przedmioty są dobrze przymocowane i czy znajdują się rzeczywiście poza zasięgiem rączek dziecka. Dobrej zabawy

Wieczorne światełka

Zabawa, która pomaga zrelaksować się dziecku i rodzicowi 😉 Połóż się obok dziecka. Zgaś lub przygaś światło, włącz latarkę i powoli zataczaj świetliste kółeczka na suficie. Dobrym pomysłem jest zakup zabawki – projektora gwieździstego nieba.
Nasz imituje prawdziwe konstelacje gwiazd. Jest na baterie i wyłącza się sam po 45 minutach (co jest świetnym rozwiązaniem, gdy dzieci zasną, sam się wyłącza).

Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń oraz książki „Gry i zabawy z niemowlakami” Jackie Silberg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.