320

Rozwijanie motoryki dużej i małej – Zabawy z kredą

Rozwijanie motoryki dużej i małej poprzez zabawę z kredą na zewnątrz.319

Rozwój motoryki jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka. Przebiegający bez zakłóceń jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koordynacji wzrokowo- ruchowej, koncentracji uwagi, orientacji przestrzennej. Sprawność motoryczną wykształcamy poprzez nieustanny, swobodny ruch i działania sterowane. Aby prawidłowo stymulować rozwój ruchowy dziecka, priorytetem jest rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, czyli motoryki dużej, dopiero później należy przejść do rozwoju motoryki małej.

Wspólne zabawy na zewnątrz są doskonałą okazją, do wspierania rozwoju motoryki naszego dziecka. My chcemy Wam pokazać, jak wspaniale można się bawić z kolorową kredą w roli głównej.

325Kredy dostępne na rynku prześcigają się już nie tylko jakością, ale i wielkością, różnorodnością kolorystyczną czy kształtem. Możemy być naprawdę bardzo wybredni  w doborze i sprawić dziecku mnóstwo frajdy proponując coraz to nowsze wcielenia magicznego proszku do rysowania.

Podłoże, na którym będziemy tworzyć nasze dzieła nie musi być specjalnie wyszukane. Pamiętacie, gdzie najchętniej rysowaliście kredą jako dzieci? – na ulicy!! Teraz nie wszystkie ulice są tak mało ruchliwe, jak te przy moim rodzinnym domu, więc uciekamy gdzie się da, by porysować kredą. Ale takie szukanie nowych przestrzeni też jest wspaniałą zabawą.

Spontaniczny rysunek

311

Tego rodzaju aktywności z pewnością nie muszę specjalnie opisywać. Moje dzieci bardzo lubią rysować co tylko przyjdzie im do głowy  – tworzyć i projektować kolorowy świat na szarej ulicy.

Ćwiczenia grafomotoryczne w wersji BIG

1.Rysowanie po śladzie – Narysuj białą kredą duże koła i małe kółeczka, a dziecko niech wybierze jakiś kolor i zamaluje kształty kół dokładnie po śladzie białej kreski. Stworzycie w ten sposób wspólną kolorową krainę baniek mydlanych. Możesz narysować dziecku wszystko to, czego zapragniecie. Zapytaj, co chciałby, żebyś narysował/a?

2.Łączenie kropek – to zadanie wymaga skupienia uwagi i przewidywania (wyobrażenia sobie kształtu, jaki ma powstać po złączeniu kropek).

3.Rysowanie z szablonami – takie szablony można stworzyć samemu, wycinając nożykiem różne kształty w tekturze. Im więcej szablonów, tym większe pole do popisu. Pamiętajcie jednak, że również z jednym szablonem można się dobrze bawić i stworzyć coś wspaniałego.

321 322

4.Kolory, które nie mogą się spotkać – zabawę wymyśliła moja córka. Zastanawiam się, czy aby na pewno jest grafomotoryczna, no ale przecież uczy dokładnego zakolorowania wyznaczonej powierzchni – a to wystarczający argument! Tutaj bardzo pomogło nam miejsce, w którym się bawiłyśmy – chodnik z kostki brukowej typu puzzle. Cała zabawa polega na tym, aby stworzyć alejkę z kolorowych puzzli, ale kolory których używamy, nie mogą się ze sobą spotykać.

318

Gry i zabawy sprawnościowe

1. Chodzenie po śladzie – malujemy różnymi kolorami ścieżki (o różnym stopniu trudności). Mogą nachodzić na siebie, dziecko doskonale rozróżni ścieżki idąc po wyznaczonym kolorze. Zacznijmy od poruszania się po prostych liniach, następnie bawmy się na bardziej skomplikowanym kształcie ścieżki. Kolorowe linie możemy ponumerować i bawić się w przechodzenie po liniach według kolejności. Możemy też z zamkniętymi oczami wylosować  kredę z pudełka, kolor jaki wyciągniemy wskaże nam ścieżkę, którą mamy pokonać.

323

2.Rzuty do celu – Tutaj głównym atrybutem nie jest kreda, ale nie ukrywam, że bardzo przydaje się w przygotowaniu zabawy. Rysujemy planszę z punktacją – i tutaj nasza wyobraźnia może rzeczywiście zaszaleć! – może to być tarcza z punktami rosnącymi do środka, lub jakiś bliższy dziecku kształt np. domek z punktacją w oknach i drzwiach, słoneczko z punktami na promykach, geometryczny pajacyk z punktacją na każdej jego części, kwiatek z punktacją na płatkach i liściach… i wiele wiele innych. Rzucając woreczkiem z wyznaczonej odległości, staramy się trafić w jak największą ilość punktów.

324

Eksperymenty z kredą i wodą

Wiadomo, nie od dziś, że dzieci uwielbiają się brudzić, moczyć i eksperymentować. Słoneczna pogoda, kałuża wody i krucha, kolorowa kreda aż kuszą, by stworzyć coś ekstra własnymi rączkami! Popatrzcie sami… i pozwólcie swoim dzieciom na odrobinę kolorowej frajdy!

Zabawy polegające na malowaniu kredą rozwijają kreatywność dziecka i pobudzają wyobraźnię. Rozwijają dużą i małą motorykę, ćwiczą koncentrację uwagi. Maluch ma możliwość poznawania nowych struktur. Dotyka kredy, betonu, kostki lub asfaltu.

A przede wszystkim to dobra zabawa!