286

Puszka Edukacyjna

290Dziś poddaliśmy recyklingowi kilka bardzo przydatnych przedmiotów. Przy odrobinie cierpliwości i dzięki niekończącej się pomysłowości powstała kolorowa, wielofunkcyjna zabawka, którą można bawić się w domu i w podróży. Nasze tajemnicze pudełko kryje w sobie kilka bardzo atrakcyjnych i doskonale wspomagających rozwój zabaw dla młodego człowieka.

Tym razem recyklingowi zostały poddane:
– puszka po kawie zbożowej
– kapsle z napoi znanej firmy (można również wykorzystać nakrętki ze słoiczków z gotowymi daniami i deserkami dla dzieci)

Przydały się również: 
– kolorowe papiery samoprzylepne
– kolorowe wstążeczki bawełniane
– długi i gruby gwóźdź, lub igła tapicerska
– nóż do tapet

Jak wykonałam zabawkę?:

Starannie wymyłam i osuszyłam opróżnioną puszkę.
W pokrywce wycięłam prostokątny otwór, przez który swobodnie można wrzucić kapsel (nakrętkę). Boki puszki okleiłam kolorowym papierem samoprzylepnym, a w miejscu ozdobnych guziczków, a raczej ich dziurek, wykonałam grubym gwoździem dziurki, przez które łatwo przewlekłam bawełniane tasiemki o atrakcyjnych, intensywnych barwach. Końce tasiemki zabezpieczone są węzełkami, by zawsze zostawała na miejscu.
Dokładnie wymyte i wysuszone kapsle (nakrętki) okleiłam wewnątrz kolorowymi kołami z papieru samoprzylepnego. Ważne, aby każdy kolor występował w parze.

W co się bawimy?:

  1. Kolorowe tasiemki do przeciągania ( zabawka dla najmłodszych). Recyklingowe pudełko z którego wystają atrakcyjne, kolorowe tasiemki, zachęcają malucha do przeciągania ich i obserwowania. To świetne ćwiczenie motoryki małej.
  2. Sorter dla roczniaka:O zaletach sortowania pisaliśmy już tutaj: Sorter z recyklingu – czyli głośna skarbonka Nasz sorter zarówno w starszej wersji, wspomnianej wyżej, jak i w wersji najnowszej (oraz we wszystkich wersjach wykonanych do tej pory) cieszy się sporym zainteresowaniem i bardzo często jest w użyciu.292
  3. Kolorowe memory:
    Jak widzicie, nie bez powodu kolory na nakrętkach występują w parach. U nas wszelkiego rodzaju memory cieszą się sporym zainteresowaniem! Zabawa w memory zachęca dzieci do szukania takiego samego koloru. Uczy i utrwala nazwy poszczególnych kolorów. Rozwija percepcję wzrokową, spostrzegawczość i koncentrację. 
    291
  4. Nauka sznurowania:
    Kolorowe tasiemki bardzo nam się przydały do nauki wiązania i wykonania kokardki. Natalka już samodzielnie potrafi zawiązać sobie sznurowadła w ulubionych tenisówkach!

Do nauki sznurowania przydał się również wierszyk:

 

Były sobie dwie myszki Miki i Piki. Miały długie ogonki.
Zamieniły się miejscami.
Jedna myszka weszła do norki.
Druga ją zamknęła.
Jedna wystawiła uszko.
Druga ją okrążyła i wystawiła swoje.
Przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki.
Tu króliczek ma główkę – robimy supełek

…można wykorzystać też taki ( to zupełnie inna metoda sznurowania):

Tu ma uszko prawe a tu uszko lewe
(robimy pętelki ze sznurowadeł)
Krzyżujemy uszka , pod spodem przeciągamy
Gdy je mocno pociągniemy
To kokardkę mamy 

An.