a9

Kolorowanka

a9Lubiane przez większość maluchów wypełnianie poszczególnych obszarów obrazka kolorem, jest nie tylko wspaniałą zabawą wypełniającą jego czas wolny, ale także wspaniałym narzędziem stymulującym jego rozwój i zdolności. Kolorowanki są wstępem do kształtowania dziecięcej kreatywności.

Rodzaje kolorowanek:
– papierowe
– on line
– elektroniczne

Kolorując z dzieckiem, lub przyglądając się mu podczas gdy samo podejmuje tą aktywność, możemy zaobserwować wiele pozytywów wpływających bezpośrednio na rozwój malucha:

– rozwijają sprawność manualną  poprzez wykorzystanie różnego rodzaju narzędzi (kredki, pastele, pisaki) oraz pracę na różnych powierzchniach (grubość i faktura) dziecko stymuluje zmysł dotyku i ćwiczy opanowywanie chwytu i precyzję ruchu.

– rozwijają koordynację wzrokowo – ruchową – im częściej dziecko koloruje, tym częściej stara się nie wyjeżdżać poza wyznaczone kontury i dokładniej pokrywać powierzchnię kolorem.

– uczą rozpoznawać kolory i rozróżniać je – dziecko w czasie posługiwania się kolorem, uczy się nie tylko rozróżniania go od innych odcieni oraz nazywania go, ale także doskonali umiejętność przyporządkowania koloru do rysowanego obiektu (czerwone serce, niebieskie niebo). Dziecko ćwiczy znajomość barw i ważne jest, by nie pozbawiać go inwencji twórczej, nachalnie sugerując wykorzystanie danego koloru.

– pobudzają wyobraźnię – dobór kolorów do niezakolorowanych powierzchni jest dla dziecka wielkim wyzwaniem i wspaniałą zabawą. Ćwiczenie to pobudza myślenie abstrakcyjne i poczucie estetyki.

– wyciszają – skupienie się na kolorowanym obrazku i koncentracja na doborze odpowiednich kolorów, zmuszają dziecko do wyciszenia się, uspokojenia.

– wypełniają czas wolny – są niezastąpionym lekarstwem na nudę, alternatywą dla gier komputerowych czy oglądania telewizji.

Dodatkową zaletą kolorowanek jest to, że możemy zabrać je ze sobą niemal wszędzie. Pamiętajmy, że kolorowanką możemy umilić dziecku czas w czasie podróży, lub u znajomych. Wiele urzędów, sklepów czy instytucji posiada kącik dla dzieci, gdzie możemy znaleźć głównie kolorowanki i kilka kredek – dzięki im za to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.