263

Piaskowe pisanki

Do ciepłych, wiosennych i pełnych radości świąt coraz bliżej. W domach pojawiają się kwiaty, wianki, stroiki i kolorowe pisanki. Oczywiście najpiękniejsze i najcenniejsze są te, wykonane własnoręcznie. A jeszcze lepiej, kiedy wspaniałe kolorowe dekoracje powstają dzięki współpracy i wspaniałej zabawie.

262Pamiętacie pastelowe zabawy z solą? Dzieci naprawdę lubią ten rodzaj aktywności. Postanowiłam wykorzystać znów ten pomysł do stworzenia wielkanocnych dekoracji. Sypka, kolorowa sól przypomina w dotyku piasek. Dostarcza ciekawych doznań i pomaga dziecku zdobywać wiedzę o otaczającym go świecie. Taka zabawa solą czy piaskiem rozwija wyobraźnię, kształtuje umiejętności manualne i daje możliwość wyrażania emocji.
Potrzebujemy:
drobnoziarnistą sól;
kolorowe, suche pastele;
tekturę;
nożyczki;
klej;

Sposób barwienia soli opisywaliśmy tutaj:
Czary mary z soli i suchych pasteli.

Do kilku słoiczków przygotowaliśmy sobie różne kolory zabarwionej w ten sposób soli. 261Z tektury wycięliśmy kształty jajek różnej wielkości i tulipanów, ale tak naprawdę, możecie wyciąć co tylko Wam się spodoba. 256Teraz wystarczy klej i rączki dziecka same rwą się do pracy! Aby stworzyć różnobarwne wzory na tekturowych pisankach, trzeba namalować pożądany wzór/kształt klejem i zasypać go solą o wybranym kolorze. Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli pozostawimy każdą warstwę na chwilę do wyschnięcia. Po krótkim czasie strzepujemy nadmiar soli i powtarzamy czynności tworząc kolejne wzory.

Gotowe pisanki ( i inne piękne dekoracje) możemy powiesić na oknie lub przykleić na długą wykałaczkę i wbić do doniczki z wiosennymi kwiatami.
Z reszty kolorowej soli możecie zrobić wspaniałe wiosenne świeczniki!

09