IMG_0266

Wielkanocne wyklejanki

 

Tę zabawę pamiętam jeszcze z czasów mojego dzieciństwa, a w związku z tym, że mój syn lubi kleić – wszelkiego rodzaju naklejki albo taśmą klejącą, pomyślałam, że mu się spodoba ta wielkanocna zabawa.

Potrzebne materiały:IMG_0345

  • bibuła
  • wata
  • blok techniczny
  • papier kolorowy
  • klej
  • taśma malarska

Zabawa jest bardzo prosta… 

Z bibuły wycinamy pasek i targamy na małe kawałeczki robiąc kulki. Na kartce najlepiej z bloku technicznego rysujemy kształt, zwierzę lub cokolwiek, co nam przyjdzie do głowy. Ponieważ zbliżają się święta Wielkiejnocy, postanowiliśmy wyklejać: kurczaczki, zajączka, baranka, koszyk i jajka. Następnie wycinamy narysowany kształt, smarujemy klejem, a reszta należy do naszego małego artysty.

Kilka dobrych rad:

Starsze dzieci oczywiście lepiej poradzą sobie z doborem kolorów i szczegółami. Mój syn ma dopiero trzy latka, więc wykończeniem zajęłam się ja – oczka, noski, dzióbki. Jednakże kiedy wyklejał starałam się mu nie przeszkadzać, pomogłam w kilku miejscach, ale większość wykonał sam – dużo daje to, że kształt jest wycięty. Mimo, że mój syn jest bardzo cierpliwy, szybko znudził się kulaniem kuleczek, nudziło go też czekanie aż wytnę kształty, postanowiłam więc przygotować wszystko sama w jeden wieczór żeby potem skupić się na klejeniu. Tworzenie całego obrazka zajęło nam kilka dni – każdego dnia inne zwierzątko. Gdy moje dziecko miało już dość zabawy, odkładaliśmy to na później.

Jeszcze jedna dobra rada, w mojej szufladzie obowiązkowo musi znaleźć się taśma malarska. Nasz obrazek jest przyklejony do ściany, oczywiście po świętach trzeba będzie zmienić dekoracje, taśma dwustronna niszczy ścianę, dlatego ja do wszystkiego używam taśmy malarskiej. Nie niszczy ściany, nie odrywa farby, dobrze trzyma, nie niszczy obrazków i daje możliwość przewieszenia obrazka w każdym momencie. Jest to dla mnie ważne, bo przykładowo zwierzątka i jajka z naszego obrazka już kilkakrotnie zmieniały swoje położenie 🙂

Jakie plusy mamy z takiej Wielkanocnej zabawy w wyklejanie?

IMG_0308Uczymy twórczego myślenia, kolorów, poznajmy tradycje Świąt Wielkanocnych. Dla młodszych dzieci dobrym pomysłem będzie jeśli wytniemy proste kształty i będziemy je uczyć ich nazw, wyklejając wspólnie. Ćwiczymy koordynację wzrokowo – ruchową, koncentrację, kulając kuleczki ćwiczymy również male paluszki. A najważniejsze, jak dla mnie, to spędzamy czas ze swoim dzieckiem 🙂

Życzymy miłej zabawy!

 

Sylwia i Sebastian 🙂