027

Rozróżniam kształty – tablica edukacyjna

024023Rozróżniane kształtów to  jeden z pierwszych sposobów identyfikacji i porządkowania informacji wizualnej. Gdy dziecko zapoznaje się z nowym kształtem, dokonuje tego przy pomocy jednego z najbardziej podstawowych procesów poznawczych: obserwacji podobieństw i różnic. Tak zdobytą wiedzę, w niedługiej przyszłości, maluch wykorzysta do porównywania i omawiania tego, co zaobserwował. Na ten temat możecie przeczytać w artykule Asi Kolory i kształty w rozwoju dziecka.

 

A ja dziś chcę Wam zaproponować stworzenie edukacyjnej tablicy do zabawy w rozpoznawanie, rozróżnianie i dopasowywanie kształtów.

Nasza tablica jest wykonana z płyty HDF (tył antyramy) oraz z kolorowego filcu wyciętego w geometryczne kształty. Łączenie kolorowych figur z filcu z odpowiadającymi im konturami na naszej tablicy, wykonaliśmy z rzepu (dostępnego w każdej pasmanterii). Bardzo pomocny okazał się również klej wikol, którym zamocowaliśmy rzepy zarówno na płycie, jak i na filcu. Jego wytrzymałość przetestowała 15 miesięczna Julka i nasz ciekawy świata starszaczek.

Zachęcam, do tworzenia!

021