15

Mały odkrywca – poznaję moje najbliższe otoczenie

Jak to działa?

Trzymaj dziecko w ramionach i spaceruj z nim po mieszkaniu/domu. Pokazuj mu jak działają różne rzeczy. Na przykład: pstrykaj włącznikiem światła – włączaj i wyłączaj światło (już 3 miesięczny maluch będzie zachwycony tą zabawą), włącz i wyłącz robot kuchenny lub odkurzacz (wykonuj te czynności  z uśmiechem, przeciwdziała to lękowi przed głośnymi dźwiękami), zasłaniaj i odsłaniaj roletę. Opowiadaj dziecku, co robisz i co się dzieje.

Przeciwstawne czynności.

Zabawa nawiązuje do poprzedniej. Przespaceruj się z maluchem po mieszkaniu. Pokarz mu pary przeciwstawnych czynności i opowiedz mu, co robisz.

„ „Otwieram drzwi- Zamykam drzwi.
Otwieram szufladę – Zamykam szufladę.
Włączam radio – Wyłączam radio.
„Wieszam ręcznik -Zdejmuję ręcznik.
Odkręcam wodę w kranie – Zakręcam wodę w kranie.
Podnoszę ręce do góry – opuszczam ręce w dół.
Podnoszę Cie do góry – Opuszczam Cię w dół.
itp…

Niemowlęta uczą się przez naśladowanie dorosłych. Częste powtarzanie tych czynności zachęcają malucha do samodzielnego ich wykonywania w niedalekiej przyszłości.

Ence pence, w której ręce? Wersja dla najmłodszych

Schowaj w dłoni jakiś mały, ciekawy przedmiot (taki, którego dziecko nie będzie mogło przez przypadek połknąć). Otwórz dłoń i pokaż go dziecku. Po chwili zamknij dłoń. Zapytaj dziecko: „Gdzie jest … (wymień nazwę przedmiotu)?”. Ponownie otwórz dłoń i pokaż przedmiot maluchowi. Kilkakrotnie powtórz zabawę, zmieniając rękę. W niedługim czasie dziecko spróbuje chwycić Cię za rękę, usiłując zdobyć przedmiot. Zabawa ta pomaga dzieciom zrozumieć, że schowane przedmioty nie znikają.

Poznaję otoczenie – poznaję właściwości przedmiotów

Proponujemy kolejny spacer 😛
Weź malucha na ręce i oprowadź po mieszkaniu lub po ogrodzie. Pozwól dziecku dotykać różnych przedmiotów i opowiedz mu, jaką mają powierzchnię. Znajdź przedmioty, które są w dotyku: miękkie, twarde, szorstkie, puszyste, kłujące, gładkie, zimne, ciepłe itp.

Miękki dywan
Twardy stół
Puszysty miś
Gładki szal
Kłująca prawdziwa lub sztuczna trawa
Zimna lodówka
Ciepła butelka z herbatką
itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.