a14

Zabawy wzmacniające więź emocjonalną

Pieszczoty – poznaję twarz rodzica

Staraj się jak najczęściej dotykać, tulić i pieścić malucha, jest to bardzo istotny w umacnianiu więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Trzymaj dziecko w ramionach tak by jego ręce miały swobodę ruchów, by mogły Cię dotykać. Połóż najpierw jedną, później drugą rączkę dziecka na swojej twarzy i przesuń ją po swoich włosach, czole, oczach, nosie, ustach. Pocałuj rączkę i delikatnie ją masuj. Podczas pieszczot mów do dziecka łagodnym tonem.

Łaskotanie w policzek

Ta zabawa zachęci maluszka do częstego uśmiechu, a nie ma nic piękniejszego niż widok roześmianej buzi dziecka. Weź dzieciątko w ramiona i delikatnie je pohuśtaj. Uśmiechnij się, pochyl swoją twarz nad maluszkiem i delikatnie pogłaszcz go w policzek. Gdy się uśmiechnie, pochwal go i pokaż, że bardzo się cieszysz odwzajemniając uśmiech.

Codzienne czynności wzmocnieniem bliskości

1. Czas karmienia możesz wykorzystać na delikatny masaż rączek i nóżek dziecka Opowiedz wierszyk lub cicho zaśpiewaj przy tym jakąś piosenkę. Powtarzaj wierszyk/piosenkę, masując paluszki u dłoni i stóp dziecka. Zabawa ta sprawia maluszkowi przyjemność, a on sam szybko będzie kojarzyć karmienie z przyjemnym dotykiem.

2. Przewijanie pieluszki i ubieranie może być przyjemnie dla naszego maluszka. Nazywaj i całuj lub dotykaj różne części ciała bobaska. Powiedz: ” kocham twoje stópki” i pocałuj dziecko w stópki. Powiedz: „kocham twój nosek” i pocałuj dziecko w nosek. Dziecko zacznie się uśmiechać i wyraźnie oczekiwać kolejnego dotknięcia w inną część ciała.

3. Kąpiel to wspaniały czas na relaks i wzmacnianie więzi z naszymi maluszkami. Podczas kąpieli delikatnie głaszcz malucha po całym ciele. Po kąpieli wymasuj ciało dziecka. Nazywaj masowane przez ciebie części ciała.

Zachęcamy też do wspólnej kąpieli z maluszkiem
Weź dziecko w ramiona i delikatnie kołysz go na wodzie.

Podczas masażu możesz opowiedzieć maluszkowi jakiś wierszyk, na przykład:

O tutaj jest mój mały maluszek!
Jaki masz cudowny brzuszek.
Pomasuję twe rączki i nóżki.
Ucałuję malutkie paluszki.
Kocham Cię mój mały smyku,
Jesteś taki milutki w dotyku!

4. Pora na dobranoc. Im więcej odzywasz się i śpiewasz do dziecka, tym szybciej zacznie ono gaworzyć i mówić.

Mów do dziecka, gdy zasypia w łóżeczku lub w twoich ramionach. Przyciszony, kojący głos i słowa pełne miłości pomogą maluszkowi usnąć. Możesz głaskać maluszka po główce lub delikatnie masować jego paluszki. Nie bój się śpiewać maluszkowi nawet, jeśli okropnie ci to wychodzi. Dzieci uwielbiają głos swoich opiekunów. Zaśpiewaj cicho kołysankę lub spokojną piosenkę.

Czuła opieka nad niemowlęciem sprawia, że czuje się ono kochane i akceptowane.

Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń oraz książki „Gry i zabawy
z niemowlakami” Jackie Silberg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.