08

Czary mary z soli i suchych pasteli

Ta twórcza zabawa długo siedziała mi w głowie i tylko czekała na odpowiedni czas do jej realizacji. Teraz już wiem, że każdy czas jest na nią odpowiedni! Dostarcza radości odkrywania, ekscytacji i niezwykłej pasji podczas tworzenia zarówno dziecku jak i nam – rodzicom. Jest wspaniałą formą ekspresji emocji. Stymuluje rozwój integracji sensorycznej poprzez dotyk, wrażenia wizualne i smakowe (pozwalamy sobie na to tylko z czystą, niebarwioną solą).

02

To niesamowite jak niewiele trzeba, by stworzyć coś tak pięknego! Wystarczy nam najtańsza sól i suche pastele (możemy również użyć kolorowej kredy). To, w czym będziemy usypywać fantazyjne pasy w różnorodnych odcieniach, zależy wyłącznie od nas. Do stworzenia wspaniałego dzieła, nadaje się każdy szklany pojemnik, czy naczynie. Na pewno macie w domu szklaneczki po nutteli, słoiczki po przecierach lub deserkach, albo butelki (nieraz o fantazyjnych kształtach). Kolorowo zabarwioną sól możemy także usypywać warstwowo w szklanych miseczkach i użyć ich do zrobienia ozdobnych świeczników na bardzo popularne małe podgrzewacze.

 

Barwienie soli pastelami jest dziecinnie proste! 

Wysypujemy garść soli na czystą kartkę i wybraną przez nas pastelą kolorujemy usypaną górkę zataczając w niej koła. Sami wyczujemy moment, kiedy przestać. Im dłużej będziemy zataczać w soli koła, tym intensywniejsza barwa powstanie.

Zabarwioną sól przesypujemy do szklanego pojemnika – warstwa, po warstwie – aż usypiemy kolorową mozaikę pod samo wieczko.

037

Taka metoda barwienia soli daje nam niemal nieograniczone możliwości ze względu na tworzenie różnorodnych odcieni poprzez intensywność wprowadzanego koloru lub przez lubiane przez każde dziecko łączenie kilku barw.

Zachęcam do spróbowania.. a na pewno nie poprzestaniecie na jednym razie!

Pamiętajmy również, że wspólnie spędzony czas z rodzicem wzmacnia więzi emocjonalne i poczucie bezpieczeństwa, a własnoręcznie wykonana praca buduje u dziecka poczucie własnej wartości i kształtuje umiejętności radzenia sobie z problemami.