a17

Zabawy ruchowe

Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują gimnastyki, z tą różnicą, że w przypadku najmłodszych niemowlaków bez naszej pomocy się nie obejdzie.

Główka pracuje

1. Gdy leżysz na plecach, połóż sobie na brzuchu maluszka. Wypowiedź jego imię i delikatnie go unieś. Zachęcaj tonem swojego głosu, by podniósł główkę i na ciebie spojrzał. Powtórz zabawę wielokrotnie.
Możesz też zaproponować dziecku podobną zabawę, gdy oboje leżycie na brzuchach naprzeciwko siebie na podłodze. Możesz położyć przed nim kolorowy przedmiot i zachęcać go do podniesienia główki. Chwal swoje dziecko za każdym razem, gdy mu się powiedzie

2. Gdy dziecko leży płasko na brzuszku, ma bardzo ograniczone pole widzenia. Gdy leży podparte, może dotykać i poznawać świat rączkami. Ułatw mu to i połóż maluszka na brzuszku na dość dużej poduszce, tak by główka była poza jej krawędzią. Dziecko powinno opierać się na poduszce całym ciałem do wysokości przedramion. Połóż przed maluszkiem kolorową zabawkę. Pokaż mu ją, pozwól ją złapać i pobawić się unieś powoli do góry. Zachęcisz w ten sposób malca do unoszenia głowy. To dobre ćwiczenie dla mięśni karku i pleców.

Nie przeciągaj jednak tych zabaw zbyt długo, bo dziecko w tej pozycji dosyć szybko się męczy.

Kopiemy nóżkami

Niemowlęta uwielbiają kopać nóżkami. Pozwalaj na to maluszkowi jak najczęściej i zachęcaj go, by ćwiczył mięśnie nóg. Możesz układać mu przy nóżkach piszczące i pluszowe zabawki lub daj mu do kopania twoją rękę lub jasiek. Dziecko uczy się gimnastykować.

Maluszku, odwróć się!

Połóż malucha na plecach. Unieś nad jego główką zabawkę. Gdy dziecko zwróci na nią uwagę, bardzo wolno przesuń rękę z zabawką w bok. Postaraj się zachęcić dziecko do schwycenia zabawki. Jeśli maluszek przewróci się na bok, pozwól mu się nią pobawić. Powtórz czynność, przesuwając zabawkę w drugą stronę.
Jeśli maluszek odwróci się tylko częściowo, pomóż mu i delikatnie go przekręć na boczek.
Im częściej będziecie się tak wspólnie bawić, tym szybciej maluszek zrozumie, że sam może się odwrócić na bok, a już w niedługim czasie nauczy się wykonywać przewroty z pleców na brzuszek.

Wierszyki do gimnastyki

Jest to świetna zabawa, która może towarzyszyć zmianie pieluszek.
Połóż maluszka na plecach i złap delikatnie jego uda lub ramiona (najbezpieczniej za stawy biodrowe, stawy ramienne lub obejmij stopy lub dłonie obiema rękami, tak by nie zrobić dziecku krzywdy). Recytując jakiś wierszyk delikatnie poruszaj jego rączkami i nóżkami w rytm rymowanki.  Rozkładaj ramionka dziecka, a następnie je łącz. Delikatnie kręć kółeczka nóżkami itp.

UWAGA! Nigdy nie ciągnij dziecka za nogi i ręce. Może to się skończyć poważną kontuzją maluszka.

Gimnastyka to zabawa.
Sport dla zdrowia ważna sprawa.
Ręce do góry, w przód, w bok,
Wkrótce zrobisz pierwszy skok.

Gimnastyka języka

Niemowlęta chętnie naśladują miny i dźwięki najbliższych. Pochyl się na dzieckiem lub weź je na ręce i skup na sobie jego uwagę. Wyciągnij język i równocześnie wydaj z siebie jakiś zabawny odgłos. Maluszek będzie próbował cię naśladować, otwierając buzię i wyciągając język. Poruszaj językiem w górę, w dół i na boki. Obserwuj starania twojego malucha.

Zabawy ruchowe znalezione w sieci

Poniżej znajdziecie świetny filmik z  ćwiczeniami fizycznymi połączonymi z zabawą. Uprzedzam… zawiera dosyć dużo reklam Mój dwumiesięczny maluszek bardzo polubił obroty, tj skręt obręczy miednicy i obręczy barkowej – znajdziecie je w 2.25 minucie filmiku ;P

ZABAWY WSPOMAGAJĄCE ROZWÓJ DZIECKA –
Anna Szozda – fizjoterapeutka

Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń, książki „Gry i zabawy z niemowlakami” Jackie Silberg, strony internetowej: https://www.youtube.com/watch?v=DRvMPSmmBxQ
.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.