247

zimowe paluszczaki


 Dzieci uwielbiają tworzyć, a przy tym brudzić siebie i wszystko dookoła. Dziś mamy dla Was wspaniały pomysł na kreatywne spędzenie zimowego popołudnia z waszym maluchem!

242Malujemy palcami, dłońmi i stópkami!

240

Wszystko, co będzie nam potrzebne, to:

  1. farby ( najlepiej plakatowe z atestem, ale my wykorzystaliśmy akwarelki i biały akryl, który mamusia używa na codzień do malowania na płótnie);
  2. pędzel lub gąbka, do pomalowania dłoni czy stópek;
  3. kartki… dużo kartek 😉
  4. chusteczki nawilżane lub miska z wodą

241Pokażmy maluchowi, jak malujemy sobie dłoń i pozwólmy zrobić mu to samo. Niech działa
samodzielnie, to wspaniałe ćwiczenie dla małych rączek. Dostarcza wrażeń sensorycznych, przełamuje lęki, uczy rozwiązywania problemów i rozwija twórcze myślenie. Po pierwszej odciśniętej dłoni, z pewnością dziecko nabierze ochoty do dalszej zabawy, eksperymentując z dostępnymi kolorami, mieszając barwy i wymyślając przeróżne odciskane kształty.

U nas kartki z odciśniętymi paluszkami, dłońmi i stópkami, mnożyły się na potęgę!

239

Kolorowe łapki i szłapki to jednak nie koniec twórczej zabawy. Takie dzieła są bowiem wspaniałym materiałem do dalszego eksperymentowania w świecie sztuki. Od nas i od naszych maluchów zależy, co dalej z nimi zrobimy! Popatrzcie na odbitą dłoń – czy Wam też przypomina zwierzaczka? A może potworka, lub chmurkę, z której spadnie śnieg? Dziecko z pewnością zobaczy więcej niż my 😉 Wykorzystajmy te pomysły, dorysowując, domalowując lub doklejając charakterystyczne elementy, dla naszego nowego pomysłu! Mogą wyjść naprawdę zaskakujące, fantastyczne prace!

Pochłonięci atmosferą zbliżających się świąt, wykonaliśmy z naszych rączek kilka zimowych dzieł:

A na choinkę zrobiliśmy oryginalne, jedyne w swoim rodzaju świąteczne bombki!

 

O malowaniu dłońmi pisaliśmy także tutaj: Kolorowe stworki – malujemy rączkami