3

Zaczynam obserwować świat

 

       Rozwój zdolności wzrokowych przebiega bardzo szybko w pierwszych miesiącach życia. Stymulacja wzrokowa jest dla niemowląt wspaniałą rozrywką. Pamiętajmy jednak, żeby nie wymagać od dziecka nic ponad jego możliwości, ma to być przyjemna zabawa. Przedstawione tu zabawy stymulują wzrok i przyczyniają się do jego prawidłowego rozwoju.

Czarno-białe + czerwone

       W pierwszych tygodniach życia noworodek najlepiej widzi kontrasty. Nie skupia wzroku na kolorach pastelowych. Czarno-białe kształty rozwijają zdolności wzrokowe malucha. Po czerni i bieli, czerwony jest kolejnym kolorem, który rozpoznaje nasz maluch. Warto nad łóżeczkiem lub podczas jego aktywności, umieścić w zasięgu wzroku czarno-białe ilustracje, a następnie z czerwonymi dodatkami..Mogą to być pionowe i poziome linie, kropki, szachownica, uśmiechnięte buzie. Należy pamiętać by wisiały poza zasięgiem rączek i nóżek, gdyż noworodek może sobie zrobić krzywdę. Warto, co jakiś czas zmieniać ilustracje, by maluch się nie znudził.
Gdy nie mamy czasu sami stworzyć ciekawych obrazków, można zakupić książeczki kontrastowe. Duży wybór znajdziemy w sklepach Empik. Książeczki te nie tylko rozwijają zdolności wzrokowe, pozwalają spędzać czas razem z rodzicami i stanowią doskonałą zabawkę edukacyjną.


Kolorowe skarpetki i kontrastowe ubranka

       Załóż niemowlęciu na nóżki kolorowe skarpetki (najlepiej kontrastowe) lub opaskę z pluszakiem. Gdy niemowlak je zauważy będzie zachwycony. Początkowo zatrzyma wzrok tylko przez chwilkę. Z czasem nauczy się koncentrować swoją uwagę na dłużej. Możesz spróbować założyć skarpetkę na rączkę malca. Obserwuj, jak zaczyna trzymać rączkę przed oczyma i faktycznie koncentrować na niej wzrok.

Balonikowe ósemki

        Nadmuchaj kolorowy, najlepiej czerwony balonik (lub użyj innego przedmiotu). Pokaż go dziecku, gdy dziecko go zauważy powoli przesuwaj balonik w górę, dół, na boki. Z czasem zacznij kreślić balonikiem jakby „odwróconą ósemkę”. Wodzenie oczami po „odwróconej ósemce” lub jak kto woli „znaku nieskończoności”, wspomaga rozwój mózgu.

Zabawy pacynką

        Załóż na rękę pacynkę lub pokaż dziecku zabawkę pluszową. Mów nią do dziecka. Powoli ruszaj przedmiotem w górę, dół, na boki oraz obserwuj czy dziecko ją widzi. Gdy niemowlę opanuje umiejętność podążania wzrokiem za zabawką, zmieniaj ruchy, powoli kreśl „odwrócone ósemki”.
Dziecko rozwija w ten sposób umiejętność obserwacji.

 

Pomysły na zabawy pochodzą z własnych doświadczeń oraz książki „Gry i zabawy z niemowlakami” Jackie Silberg.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.