195

Wspaniała zabawa z masą solną!

Masa solna – to najpopularniejsza z domowych, samodzielnie przygotowywanych mas plastycznych, którą możemy w dowolny sposób formować, tworząc niezliczoną ilość wspaniałych dekoracji. Zabawy z masą solną, to doskonałe zajęcie dla małych rączek. Dostarczają mnóstwa wrażeń sensorycznych w trakcie mieszania składników, wyrabiania ciasta oraz formowania go. Rozwijają wyobraźnię, kształtują umiejętności manualne oraz umacniają więzi emocjonalne. Jest bezpieczna, ponieważ przygotowujemy ją ze składników spożywczych (wody, mąki i soli).

183

Nasz przepis:

500g mąki
500g soli
szklanka letniej wody*

Mąkę wymieszamy z solą. Już na tym etapie dziecko ma niesamowitą frajdę. Produkty sypkie nie brudzą rąk, a dostarczają wspaniałych wrażeń dotykowych. Następnie dodajemy wodę. Masa nie może wyjść zbyt rzadka, dlatego dodajemy wodę bardzo wolno. Mamy wówczas kontrolę nad konsystencją całej masy. Aby dobrze ją wyrobić najlepiej ugniatać w misce.  Wyrabiamy około 10 minut, aż masa stanie się plastyczna. Do zabarwienia przygotowanej masy możemy dodać barwnik spożywczy lub też trochę farby plakatowej. Nabierze ona wówczas odpowiedniego koloru i nie trzeba będzie jej malować. Możemy ją barwić także używając produktów spożywczych. My lubimy masę bez barwników, ponieważ bardzo dużo frajdy dostarcza nam dekorowanie wysuszonych figurek.

191

Mamy gotową masę!!

Dziecko może teraz stworzyć wszystko, co podpowiada mu wyobraźnia. Podczas lepienia figurek przyda się pędzelek i kubek z wodą, która pomaga łączyć ze sobą ulepione elementy z masy. Wykałaczki, nożyk, widelec, wyciskarka do czosnku lub inne przedmioty uruchomią wyobraźnię naszego dziecka podczas rzeźbienia i wytłaczania różnych kształtów w masie.

Wspaniałym zajęciem, które lubią dzieci, jest tworzenie figurek za pomocą foremek do ciastek.

188        187

Jeśli chcemy część odłożyć „na później”, zabezpieczamy masę folią przed wyschnięciem.  Tak przygotowana masa zachowuje swe właściwości przez jakieś 2 tygodnie.

Suszenie figurek

Gotowe figurki z masy solnej suszymy w piekarniku, w temperaturze 50 – 75 stopni. Małe i cienkie wyroby wyschną w ciągu kilku godzin. Suszenie grubszych i większych figurek wymaga więcej cierpliwości. Nie zwiększajmy temperatury w trakcie suszenia, gdyż wolno tworząca się skorupka na modelach zmniejsza prawdopodobieństwo popękania. Możemy jednak pod koniec suszenia nieco zwiększyć temperaturę, aby przyrumienić niektóre figurki. Te części modeli, które powinny zostać białe trzeba wtedy przykryć folią aluminiową.

Dekorowanie

Wysuszone figurki malujemy farbami – to ulubiona część zabawy z masą solną Natalki. Ja używam do tego farb akrylowych, ale dla dzieci proponuję farbki plakatowe lub tempery. Warto zabezpieczyć pomalowane przedmioty warstwą bezbarwnego lakieru. Nada im piękny połysk i będą trwalsze.

189 193

W długie, zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż tworzenie ozdób z masy solnej. Dodatkową atrakcją jest fakt, że wykonamy coś zupełnie samodzielnie, a to może wpłynąć na naszą samoocenę.

190

________________________
*Ilość wody dodawanej do masy uzależniona jest od gatunku mąki, której użyjemy. Jeżeli trzeba dodać dwukrotnie więcej wody niż w przepisie, to rodzaj, który zastosowaliśmy nie nadaje się do przygotowania masy solnej. Warto wówczas wybrać inny gatunek, aby figurki były piękne i mogły wyschnąć bez większych trudności. Duża ilość wody w masie może doprowadzić do pękania figurek lub tworzenia się pęcherzy na ich powierzchni podczas suszenia, dlatego powinniśmy tego unikać.

Więcej o masie solnej znajdziecie TUTAJ