72

Klamerki – nie tylko do wieszania prania – pomysły dla malucha

137Klamerki znajdą się chyba w każdym domu. Jeśli nie, koniecznie się w nie zaopatrzcie, bo dzieci je uwielbiają! Zarówno te kolorowe, jak i klasyczne – drewniane. Najlepsze będą te sylikonowe, ułatwią chwyt dziecku i z łatwością można nimi manipulować. Proponowane przez nas zabawy z klamerkami pozwalają na doskonalenie percepcji wzrokowej, uczą nazw kolorów, ćwiczą motorykę małą i rozwijają koordynację oko ręka, jak również stymulują zmysł dotyku.

 

Zabawy z maluszkiem:

72Zamiast karuzelki – propozycja urozmaicenia dekoracji łóżeczka, która przy okazji stymuluje zmysł dotyku. Wystarczy przypiąć kilka kolorowych klamerek do tasiemki rozwieszonej na ramie łóżeczka.

 

Wysypywanie i zbieranie – to pierwsze wychodzi dziecku najlepiej, drugie trzeba troszkę poćwiczyć, ale jak każde ćwiczenie – w końcu przynosi pożądane efekty. Dzieci uczą się, że coś jest w środku, a coś na zewnątrz i że jeśli się coś wysypie, to trzeba to pozbierać.   

103Okienka – starsze dziecko poradzi sobie samo ze zrobieniem kwadratu z klamerek, jednak maluszkowi trzeba podsunąć gotową konstrukcję. Dziecko będzie manipulowało nową zabawką w rączkach, patrzyło na świat przez kolorowe okienko, aż w końcu rozbierze na części pierwsze – co również sprawi mu niemałą frajdę.

Przyczepianie i odczepianie z ubrania – tutaj ważny jest udział rodzica, ponieważ maluszek raczej z przyjemnością będzie ściągać to, co rodzic przypnie na spodenki, bluzę lub inną część garderoby. Klamerki możemy przypinać do ubrań na sobie, na maluszku lub też do luźno rzuconego kocyka czy pieluszki.

Jeżyki – zabawa polega na przyczepianiu klamerek na brzeg koszyczka, wiaderka lub kubeczka. Dziecku łatwiej manipuluje się klamerkami, gdy pracuje na sztywnej powierzchni (brzegu). Młodsze dzieci znacznie lepiej poradzą sobie ze zdejmowaniem klamerek.

Sensoryczne muffinki – pisałam o nich tutaj – klamerki wspaniale nadają się do przekładania z jednego miejsca na inne.