Archiwa kategorii: pierwsze trzy miesiące

a14

Zabawy wzmacniające więź emocjonalną

Pieszczoty – poznaję twarz rodzica

Staraj się jak najczęściej dotykać, tulić i pieścić malucha, jest to bardzo istotny w umacnianiu więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Trzymaj dziecko w ramionach tak by jego ręce miały swobodę ruchów, by mogły Cię dotykać. Połóż najpierw jedną, później drugą rączkę dziecka na swojej twarzy i przesuń ją po swoich włosach, czole, oczach, nosie, ustach. Pocałuj rączkę i delikatnie ją masuj. Podczas pieszczot mów do dziecka łagodnym tonem.

Łaskotanie w policzek

Ta zabawa zachęci maluszka do częstego uśmiechu, a nie ma nic piękniejszego niż widok roześmianej buzi dziecka. Weź dzieciątko w ramiona i delikatnie je pohuśtaj. Uśmiechnij się, pochyl swoją twarz nad maluszkiem i delikatnie pogłaszcz go w policzek. Gdy się uśmiechnie, pochwal go i pokaż, że bardzo się cieszysz odwzajemniając uśmiech.

…czytaj dalej

a6

Zaczynam obserwować świat – część 2

 

Leci mucha do malucha!

Zataczaj powolne koła nad buzią dziecka, udając brzęczenie muchy. Pozwól muszce wylądować na policzku lub ustach malucha i delikatnie go dotknij lub połaskocz. Gdy niemowlę opanuje umiejętność podążania wzrokiem za palcem, będzie to jego ulubiona zabawa. Powtórz czynność kilka razy.

O! Jest! O! Nie ma!

Pokaż maluszkowi kolorowy przedmiot najlepiej kontrastowy, o intensywnych kolorach. Gdy skupi na nim wzrok, zakryj go na krótko i powiedz: „O! Nie ma”. Po chwili odkryj i zawołaj: „O! Jest!”

Jaki ciekawy jest ten świat

Pokazuj maluchowi pomieszczenia w jego domu i znajdujące się w nich przedmioty. Nazywaj je i mów, do czego służą. Opowiadaj dziecku, co widzi na spacerze. Szczególnie interesujące są drzewa i liście, które powiewają na wietrze i kontrastują z niebem. Zatrzymaj się na chwilę i pozwól dziecku obserwować otaczający go świat.

…czytaj więcej

3

Zaczynam obserwować świat

Rozwój zdolności wzrokowych przebiega bardzo szybko w pierwszych miesiącach życia. Stymulacja wzrokowa jest dla niemowląt wspaniałą rozrywką. Pamiętajmy jednak, żeby nie wymagać od dziecka nic ponad jego możliwości, ma to być przyjemna zabawa. Przedstawione tu zabawy stymulują wzrok i przyczyniają się do jego prawidłowego rozwoju.

…czytaj więcej